„NIKT NIE POZOSTAJE W TYLE”

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto obchodzone jest corocznie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa,  ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku, zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).

Dzień ten przebiegał wyjątkowo uroczyście w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku, gdzie, z inicjatywy stowarzyszenia Dorosłe Anioły, odbył się I Powiatowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Swój udział w uroczystości miał Zespół Szkół Specjalnych w Goślicach. Dzieci i młodzież zaprezentowały talenty aktorskie w przedstawieniu pod tytułem „Kiedy mamy siebie”. Podczas uroczystości odbył się finał konkursu plastycznego.

Atrakcyjne nagrody ufundował Samorząd Powiatu Płockiego wraz ze Starostą Płockim Mariuszem Bieńkiem oraz Wicestarostą Iwoną Sierocką. Dyplomy wręczyła i podziękowała za organizację tego niezwykłego przedsięwzięcia Małgorzata Struzik - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku.

Dziękujemy Katarzynie Renacie Gano-Dąbrowskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku oraz Januszowi Bąbale, Prezesowi stowarzyszenia Dorosłe Anioły za organizację i osobisty wkład pracy w tak wspaniałą uroczystość.