IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii

W dniu 1 marca 2019 roku odbył się w Zespole Szkół IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem edukacyjnym objął Pan Mariusz Bieniek – Starosta Płocki i prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.

W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny z następujących szkół: Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu, Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach, Szkoły Podstawowej w Świniarach, Gimnazjum w Dobrzykowie, Gimnazjum im. Książąt Mazowieckich w Sannikach, Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

Każda drużyna przystępowała do dwóch etapów: pisemnego i ustnego. W części pisemnej należało wspólnie rozwiązać test wielokrotnego wyboru, natomiast w części ustnej zespoły losowały kolejno pytania dotyczące wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii za 4, 6 lub 8 punktów. Pytania przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie: Pani Kamilla Krakowska, Pani Kinga Lewandowska i Pani Marzena Sosińska.

W Komisji Konkursowej zasiedli przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku i szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu płockiego oraz gostynińskiego: Pani Agnieszka Rumianowska, Pani Katarzyna Pomorska, Pani Ewa Smagała, Pani Emilia Ziółkowska i Pani Kinga Lewandowska. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Marzena Sosińska, a Pani Kamilla Krakowska pomagała jako asystentka techniczna. Całe przedsięwzięcie fotografowały Pani Maria Sieklecka i Pani Karina Świerczyńska oraz Pan Paweł Chmielecki.

Przed rozpoczęciem etapu pisemnego Pani dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk powitała wszystkich przybyłych. W przerwie między częścią pisemną i ustną drużyny wraz opiekunami i młodzieżą Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie zwiedziły IX Targi Edukacji i Pracy. Rozgrywki w etapie ustnym poprowadziła Pani Marzena Sosińska. W tej części uczestniczyli przedstawiciele klas liceum, technikum i szkoły branżowej I stopnia jako publiczność. Po przeprowadzeniu etapu ustnego doradcy zawodowi OHP Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Płocku przedstawili prelekcję pt.: Umiejętności językowe na współczesnym rynku pracy. Następnie zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone dyplomy, nagrody i wyróżnienia.

Nagrody wręczała Pani Małgorzata Struzik Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku, Pani Agnieszka Rumianowska przedstawicielka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku oraz Pani Dyrektor Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk. Nagrody za pierwsze miejsce ufundowało Starostwo Powiatowe w Płocku, drugie miejsce Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, trzecie miejsce Goethe-Institut w Warszawie, Wydawnictwo Pearson i Zespół Szkół w Gąbinie.

Pani Małgorzata Struzik dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku wraz z Panią Danutą Kowalkowską-Fiłoniuk dyrektorem Szkoły złożyły gratulacje, podziękowały wszystkim za przybycie oraz dokonały uroczystego zakończenia konkursu.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, Gimnazjum w Dobrzykowie i Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, drugie miejsce drużyna Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu, Gimnazjum im. Książąt Mazowieckich w Sannikach i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, trzecie miejsce drużyna Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach i Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Gratulujemy!

W imieniu organizatorów za wsparcie i współpracę przy organizacji tego przedsięwzięcia edukacyjnego dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Płocku i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku.

W następnym roku szkolnym planujemy kolejną edycję Powiatowego Konkursu Wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii. Zapraszamy!

Opracowała Marzena Sosińska