III Spotkanie Integracyjne Szkolnych Klubów Wolontariusza

Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 5. grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

W środę, 5 grudnia 2018 roku, w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku świętowano Dzień Wolontariusza. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali apel oraz krótką inscenizację wprowadzającą w tematykę wolontariatu.

Szkoła miała zaszczyt gościć Iwonę Sierocką Wicestarostę, Małgorzatę Struzik Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku oraz Mariolę Dudę Dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płocku.

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza „Jestem dla innych” Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, którego opiekunami są Wioletta Róg i Anna Jeziórska odbyło się III Spotkanie Integracyjne Szkolnych Klubów Wolontariusza.

Przybyli na nie przedstawiciele: Szkolnego Klubu Wolontariusza Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, „Klubu Ośmiu – młodzieżowy wolontariat” Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, Internackiego Klubu Wolontariusza Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza „Młodzi Aktywni” Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach.

Gości powitał Jacek Kłosiński - Dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku.

Za pracę na rzecz innych podziękowała Wolontariuszom Iwona Sierocka – Wicestarosta, która mówiła, że ważne jest, aby w wolontariat angażowało się coraz więcej osób. Przynosi on same korzyści: możliwość pomocy, rozwijania siebie i własnych możliwości, a także możliwość spędzenia czasu w wyjątkowo dobrej atmosferze ludzi przyjaznych, otwartych i spontanicznych, daje radość bycia potrzebnym.

Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego „Mój Wolontariat”.

Komisja Konkursowa przyznała tradycyjnie I, II i III miejsce:

I miejsce – Patrycja Pańczyk uczennica Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku,

II miejsce – Karolina Żółtowska uczennica Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku,

III miejsce – Karolina Józwik uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

Ponadto podczas Spotkania odbył się Turniej Szkolnych Klubów Wolontariusza. Wolontariusze rywalizowali w 4 konkurencjach. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Szkolny Klub Wolontariusza „Jestem dla innych” Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku,

II miejsce - Internacki Klub Wolontariusza Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku,

III miejsce – Szkolny Klub Wolontariusza Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie,

IV miejsce - „Klub Ośmiu – młodzieżowy wolontariat” Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

Doceniając zaangażowanie młodzieży i opiekunów w pomoc potrzebującym Małgorzata Struzik wręczyła w imieniu Starosty Płockiego Mariusza Bieńka drobne upominki.

Drugą część spotkania – warsztaty artystyczne poprowadziła Natalia Jóźwiak – płocka artystka, absolwentka Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, właścicielka pracowni artystycznej pheNomenal. Wolontariusze wykonali choinki na kiermasz świąteczny. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup upominków świątecznych dla Hospicjum Stacjonarnego Caritas Diecezji Płockiej.