I sesja Rady Powiatu kadencji 2018-2023 i pierwsze decyzje Radnych

- Chciałbym, aby ta Rada była sprawna, żebyśmy nie wchodzili w spory polityczne, a dobro Ziemi Płockiej było naszym najwyższym celem – powiedział Lech Dąbrowski tuż po wybraniu go na Przewodniczącego Rady Powiatu Płockiego nowej kadencji. Mariusz Bieniek, który ponownie został Starostą Płockim, mówił: - Realizujemy tu pewną misję, która jest zakodowana w DNA samorządowca.

W środę, 21 listopada 2018 roku, odbyła się pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Powiatu Płockiego. Poprowadził ją najstarszy Radny w gronie 23 Rajców – Stefan Jakubowski. Takie są zasady – pierwsze obrady, do momentu wybrania nowego Przewodniczącego, prowadzi Radny-Senior.

Wśród gości przybyłych na sesję byli: Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Płocku Michał Rozkosz, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Jacek Starczewski.

Już sam początek sesji był bardzo uroczysty. Michał Rozkosz wręczył każdemu Radnemu zaświadczenie o wyborze do Rady Powiatu. Jednocześnie pogratulował wszystkim objęcia mandatu i życzył satysfakcji z wykonywanej pracy.

Następnie odbyło się ślubowanie. Każdy Radny czytał następujące słowa: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Chętni mogli dopowiedzieć: „Tak mi dopomóż Bóg”. Podczas ślubowania wszyscy stali, panowało absolutne skupienie i czuć było wyjątkowość tej chwili.

Po złożeniu ślubowania, Radni zaczęli wypełniać kolejne punkty obrad. Powołali m.in. Komisję Uchwał i Wniosków, w skład której weszli Anna Dębska, Adam Sierocki i Waldemar Zawadzki. Została również wyłoniona Komisja Skrutacyjna, której celem było przeprowadzenie głosowań zaplanowanych podczas sesji. W skład tej Komisji weszli Ewa Kowalak, Marlena Mazurska oraz Krzysztof Wielec.

Bez wątpienia jednym z najważniejszym punktów obrad było wybranie Przewodniczącego Rady Powiatu w kadencji 2018-2023. Radni zgłosili dwóch kandydatów na to stanowisko: dotychczasowego Przewodniczącego Lecha Dąbrowskiego oraz Macieja Jabłońskiego. Wyniki tajnego głosowania wyglądały następująco: Lech Dąbrowski – 12 głosów za, Maciej Jabłoński – 8 głosów. Trzy głosy były nieważne.

Po odczytaniu wyników głosowań, rozległy się głośne brawa, a nowy Przewodniczący przejął obowiązki od Radnego-Seniora. – Chciałbym, aby wszyscy Radni włączyli się w nurt rozwoju Powiatu Płockiego. Poprzednia kadencja była bardzo dobra, ale oczywiście jesteśmy otwarci na nowe, dobre pomysły, które chętnie będziemy realizować – powiedział Lech Dąbrowski. Przypomniał również zasadę, którą się kieruje: nie dzieli Radnych na lepszych i gorszych, każdy ma takie same szanse, prawa i obowiązki.

Drugim bardzo ważnym punktem sesji był wybór Starosty Płockiego. Ponownie zostało zgłoszonych dwóch kandydatów: dotychczasowy Starosta Mariusz Bieniek oraz Krzysztof Szumski. I ponownie wyniki tajnego głosowania wyglądały następująco: Mariusz Bieniek – 12 głosów, Krzysztof Szumski – 8 głosów, trzy głosy były nieważne.

Nowo wybrany Starosta pogratulował swojemu konkurentowi i podziękował za wybór. Podkreślił, że jest tym bardziej wzruszony decyzją Radnych, ponieważ przed czterema laty po prostu mu zaufali, a teraz do zaufania dochodzi jeszcze ocena tego, co zostało zrobione w Powiecie w ciągu tych kilku lat. I, najwidoczniej, ocena ta jest wysoka. – Chciałbym, aby każdy z Państwa wiedział, że moje drzwi są zawsze otwarte dla każdego. W Powiecie nie ma miejsca na politykę. Stawiamy za to na szacunek, otwartość, dbałość o dobro wspólne i ciężką pracę. Mam nadzieję, że tak będzie również w tej kadencji – mówił Mariusz Bieniek.

Następnie przedstawił Radzie swoje rekomendacje na członków Zarządu Powiatu Płockiego. Na stanowisko Wicestarosty ponownie wskazał Iwonę Sierocką, zmiany nastąpiły wśród kandydatów na pozostałych członków Zarządu. O ile Starosta ponownie rekomendował do Zarządu Pawła Jakubowskiego, o tyle wskazał dwie nowe osoby w miejsce Stefana Jakubowskiego i Krzysztofa Wielca. Tymi nowymi osobami są Bogdan Banaszczak i Paweł Bogiel. Radni, w tajnym głosowaniu, przyjęli wszystkie rekomendacje Starosty większością głosów.

W dalszej kolejności podjęli również uchwały dotyczące ustalenia wynagrodzenia dla Starosty, diet dla Radnych oraz w sprawie ustalenia zasad zwrotu kosztów podróży służbowych dla Radnych.

RADNI POWIATU PŁOCKIEGO W KADENCJI 2018-2023

Polskie Stronnictwo Ludowe

 1. Lech Dąbrowski
 2. Magdalena Woja
 3. Krzysztof Wielec
 4. Bogdan Banaszczak
 5. Paweł Jakubowski
 6. Stefan Jakubowski
 7. Paweł Bogiel
 8. Mariusz Bieniek
 9. Apolinary Gruszczyński
 10. Elżbieta Jachimiak
 11. Adam Sierocki
 12. Ewa Kowalak

Prawo i Sprawiedliwość

 1. Małgorzata Purcelewska
 2. Piotr Kostrzewa
 3. Maciej Jabłoński
 4. Krzysztof Szumski
 5. Magdalena Kołodziejska
 6. Piotr Skorupski
 7. Anna Dębska
 8. Marlena Mazurska

Nasza Gmina Nasz Powiat Płocki

 1. Marcin Piotrowski
 2. Paweł Tokarski
 3. Waldemar Zawadzki

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.