XXXIX sesja Rady Powiatu. Temat przewodni – oświata

Fantastyczni uczniowie, doskonali nauczyciele, przedsiębiorczy Dyrektorzy, wspierający organ prowadzący, w tym przypadku – Powiat Płocki. To recepta na sukces każdej szkoły, a nasze placówki w pełni się do tych zasad stosują.

XXXIX sesja Rady Powiatu w Płocku odbyła się 24 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku. Tradycyjnie otworzył ją Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który przywitał zaproszonych gości. Wśród nich byli: Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku Stanisław Szcześniak, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Jacek Starczewski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Hilary Januszczyk, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku Romuald Ostrowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku Marek Sankiewicz.

W sesji wzięli udział także Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, członkowie Zarządu Powiatu Paweł Jakubowski, Stefan Jakubowski i Krzysztof Wielec, a także Skarbnik Powiatu Maria Jakubowska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

Obecnych było 22 z 23 Radnych, w skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli tym razem: Jadwiga MilewskaBogusław Jankowski oraz Waldemar Zawadzki.

Początek sesji był niezwykle uroczysty. Wszystko za sprawą zespołu wokalnego ART MENU, którym dyryguje Andrzej Sitek. Młodzi ludzie z zespołu – na własną prośbę, do której przychylił się Zarząd Powiatu - od dwóch miesięcy ćwiczą w sali sesyjnej Starostwa. Podczas sesji wykonali kilka utworów patriotycznych, zaczynając od hymnu polskiego. Występ nawiązywał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednym z najważniejszych tematów podczas obrad była oświata. Sprawozdanie z realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2017/2018 przedstawiła Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Małgorzata Struzik.

W szkołach prowadzonych przez Powiat Płocki, w roku szkolnym 2017/2018, uczyło się 1385 osób, zatrudnionych było 226 nauczycieli. Dyrektor mówiła o wielu inicjatywach, w których uczestniczyły szkoły. Zwróciła też uwagę na wyniki  egzaminów  maturalnych  oraz  egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Mówiąc krótko – nie mamy się czego wstydzić.

- Pragnę podziękować wszystkim Dyrektorom szkół oraz Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Płocku za osiągane wyniki świadczące o wytężonej pracy włożonej w rozwój szkół oraz działania nakierowane na podniesienie jakości edukacji w Powiecie Płockim w czasie całej kadencji – podsumowała Dyrektor Małgorzata Struzik.

Następnie, wraz ze Starostą, Wicestarostą, Przewodniczącym Rady oraz Skarbnikiem Powiatu, wręczyła każdemu Dyrektorowi czek dla swojej placówki.

W dalszej części sesji Radni głosowali nad zaplanowanymi projektami uchwał. Wszystkie zostały przyjęte, wśród nich m.in.:

• uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych,
  • uchwała w sprawie zmiany Statutu Powiatu Płockiego,
  • uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 50.000 zł na wydatki inwestycyjne na rzecz Miasta i Gminy Gąbin z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi powiatowej nr 2983W Gąbin - Wymyśle Polskie na odcinku Gąbin – Kępina".