Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice i Włodkowicu

5 października 2018 roku po raz 52. zainaugurowano nowy rok akademicki na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Dzień później podobne obchody zorganizowała Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku. W progi Włodkowica nowi studenci zawitali już po raz 27.

Politechnika i Włodkowic to dwie z czterech szkół wyższych działających w Płocku. Politechnika kształci osoby młode głównie na kierunkach związanych z miejscowym przemysłem chemicznym (rafineryjno-petrochemicznym), natomiast Włodkowic stanowi bazę naukową głównie dla lokalnej kadry administracyjnej firm i instytucji publicznych.

W Politechnice obchody zorganizowano w Auli Gmachu Głównego przy ul. Łukasiewicza 17. Uroczystość uświetniły wystąpienia okolicznościowe, wręczenie nagród oraz oficjalne przyjęcie nowych studentów na pierwszy rok akademicki. Wykład inauguracyjny nt. „Politechnika Warszawska w służbie niepodległej Rzeczypospolitej” poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak.

Inauguracja Włodkowica miała miejsce dzień później, w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, ul. Kilińskiego 12. Obchody przebiegały podobnie. Wykład inauguracyjny pn. „Aksjologia administracji publicznej odrodzonego państwa polskiego” poprowadził prof. zw. dr hab. Zbigniew Cieślak, profesor UKSW w Warszawie, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Obie uroczystości zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu studenckiego „Gaudeamus igitur”.

W wydarzeniu wzięli udział lokalni oficjele, osoby kultury i nauki oraz samorządowcy m.in. Starosta Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz Dyrektor powiatowego Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Małgorzata Struzik.