Laur Marszałka dla Powideł Słubickich i Andrzeja Markiewicza

W dniu 10 września 2018 r., podczas uroczystej gali podsumowującej jedenastą edycję konkursu o Laur Marszałka, zaszczytny tytuł - spośród 144 zgłoszonych smakołyków - otrzymało 16 produktów, a 12 zostało wyróżnionych.

Laur Marszałka w Grupie A - Producenci indywidualni - otrzymały Powidła Słubickie Andrzeja Markiewicza ze Słubic w Powiecie Płockim. Nagrodzony specjał zwyciężył w jednej z ośmiu kategorii, tj. Owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego.

Nagrodzone Powidła Słubickie powstają z buraków cukrowych, które się gotuje, sieka i przeciska przez specjalną buraczaną prasę w celu otrzymania soku.  Powstały w ten sposób sok wlewa się do miedzianego kotła i gotuje około 6 godzin z dodatkiem jabłek i „bani”, czyli dyni.

Przez wszystkie lata gotowania powideł buraczanych przez Andrzeja Markiewicza, a wcześniej przez jego tatę, powstały ich aż cztery wersje, gdyż każda osoba z rodziny ma  swój ulubiony „typ” powideł. Oprócz wersji z jabłkami i dynią jest też wersja z czarną porzeczką i śliwkami. Podczas degustacji nagrodzonego specjału każdy smak Powideł Słubickich cieszył się ogromnym powodzeniem i uznaniem. Zaskoczeni smakosze z niedowierzaniem doszukiwali się smaku buraków i… dyni, która dla wielu z nich dotąd kojarzyła się z zupą lub z dynią marynowaną.

Nagrodzone Powidła Słubickie to produkt ekologiczny, w ich składzie nie znajdziemy sztucznych dodatków, a cały proces ich powstawania jest naturalny i zgodny z tradycyjnym przepisem, który jest w rodzinie od lat. Jest to zdrowy produkt, który zyskuje coraz więcej zwolenników.

W chwili wręczania nagrody Marszałek Adam Struzik pokrótce przytoczył historię powideł na terenach nadwiślańskich Mazowsza, zaznaczając, iż specjał ten przywędrował na nasze tereny od Olendrów, czyli dawnych osadników z Fryzji i Niderlandów.

Po ceremonii oficjalnej przyszła kolej na degustację najlepszych mazowieckich specjałów. Nagrodzone i wyróżnione produkty prezentowały się i smakowały wybornie. Każdy pytał o przepis na słodki specjał.

Powidła Słubickie, dzięki nagrodzie Laur Marszałka, jak i swojemu charakterystycznemu smakowi, trwale wpisały się w kulinarny smak naszego regionu. Mamy nadzieję, iż tradycja ich gotowania przetrwa, ciesząc podniebienia kolejnych pokoleń Mazowszan.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.