XX Dni Gminy Mała Wieś połączone z Dożynkami Gminnymi

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, bieg terenowy, zjazd zabytkowych motocykli i samochodów, występy artystyczne, a przede wszystkim podziękowanie dla rolników za cały rok ciężkiej pracy. Tak przebiegały jubileuszowe Dni Gminy Mała Wieś.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 7 września, w Gminnym Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Późnym popołudniem odbyła się tutaj prelekcja historyczna „Drogi do Niepodległości”, w ramach której śpiewano również pieśni patriotyczne oraz zacieśniano więzi przy ognisku harcerskim.

Szczególnymi zdolnościami i pasją artystyczną wykazały się niesamowite panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Malwa w Małej Wsi, które zachęcały pozostałych do wspólnego śpiewania. Na ogromne brawa zasługują również młodzi harcerze z 64. Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Zośka i Alek” Hufca ZHP „Mazowsze” oraz Gromady Zuchowej „Jędrusie” Hufca ZHP „Mazowsze”, działających przy GCK MultiOsada w Małej Wsi, którzy ubogacili ognisko grą na ukulele.

W sobotę impreza przeniosła się na boisko szkolne, gdzie początek miały V Bieg Terenowy na 5 km oraz XX Uliczny Bieg Zdrowia. Miłośnicy zabytkowych pojazdów mogli podziwiać wspaniałe motocykle i samochody, a wszyscy –pobawić się przy dźwiękach muzyki tanecznej.

Główne uroczystości XX Dni Gminy Mała Wieś miały miejsce w niedzielę, która poświęcona była Dożynkom Gminnym. Barwny korowód dożynkowy prowadziła Orkiestra Dęta z Rębowa, która po mszy św. dała również niezapomniany koncert. Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Pieśni i Tańca Grzybowianki ze Słubic, prezentowały się „Roztańczone Dzieciaki” ze Szkoły Tańca Pasjonat oraz zaproszone zespoły.

Pogoda dopisywała, więc w Dożynkach uczestniczyło mnóstwo ludzi. Dla dzieci zostało przygotowane wesołe miasteczko, były stoiska jarmarkowe i regionalne, prezentowali się artyści, którzy wykonują lokalne rękodzieło.

Wśród licznie przybyłych na Dożynki mieszkańców i gości byli m.in.: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Radni Powiatu Płockiego Jadwiga Milewska, Elżbieta Jachimiak oraz Apolinary Gruszczyński, a także Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper, która – w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i swoim - podziękowała rolnikom za ich trud i życzyła im owocnych plonów każdego roku.

- Jesteście Państwo solą tej ziemi, jej największym bogactwem i chlubą. Dzięki Wam na naszych stołach codziennie leży chleb, pokazujecie nam wszystkim, czym jest szacunek do ziemi. Dziś z szacunkiem pochylamy głowy przed Wami i Waszą pracą – zwracał się do rolników Starosta Mariusz Bieniek.

Radna Powiatu Płockiego Elżbieta Jachimiak, która przez wiele lat była Dyrektorem Szkoły Rolniczej w Ciućkowie (gm. Wyszogród), podkreślała z kolei, jaka jest szczęśliwa, widząc wśród obecnych na Dożynkach rolników także swoich byłych uczniów. – To wielka radość dla nauczyciela, gdy widzi, że jego uczniowie wyrośli na wspaniałych, zaradnych, zdolnych ludzi, którzy prowadzą nowoczesne, dobrze prosperujące gospodarstwa. Jestem z Państwa bardzo dumna i życzę Wam samych sukcesów w życiu – mówiła Radna.

Organizatorami wydarzenia były Gmina Mała Wieś oraz Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Współorganizatorami – Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Malwa z Małej Wsi oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.