Powiatowe Obchody Wybuchu II Wojny Światowej

Okolicznościowe występy dzieci, składanie wieńców oraz Msza Polowa przy mogile żołnierzy w Kozłowie uświetniły Powiatowe Obchody Wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się przy Mogile żołnierzy uczestników kampanii wrześniowej 1939 r. w Kozłowie gmina Drobin.

5 września 1939 r. wojska hitlerowskie wkroczyły do Drobina. W czasie kampanii wrześniowej w Kozłowie dokonały masakry cofających się z frontu mławskiego żołnierzy bombardując przez Luftwaffe odpoczywające tam oddziały. Zginęło 64 żołnierzy.

W miejscu upamiętniającym te wydarzenia, w Olszynce Kozłowskiej 1 września spotkali się mieszkańcy Ziemi Płockiej i zaproszeni goście, by upamiętnić poległych tu żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystościach wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli m.in: Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj, Członek Zarządu Powiatu w Płocku Krzysztof Wielec oraz Radny Powiatu Płockiego Bogdan Banaszczak.

Na sobotnie uroczystości zaprosili Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj, a o upamiętnienie wydarzeń sprzed lat zabiegali mocno Radni Powiatu Płockiego z tego okręgu, którzy chcieli na szerszą skalę upamiętnić poległych tu żołnierzy Wojska Polskiego.