Potomkowie polskich zesłańców z wizytą w powiecie płockim

Tradycyjnie, jak co roku Płock, Starostę i powiat płocki odwiedzili potomkowie Polaków zesłanych niegdyś w różne zakątki dawnego Imperium Rosyjskiego. Kilkudziesięciu Polaków, ludzi urodzonych i wychowanych na obczyźnie w polskich rodzinach przyjechało do Płocka na zaproszenie Regionalnego Stowarzyszenia Wschód – Zachód. Tym razem także zawitali do Starostwa Powiatowego w Płocku, gdzie przyjęci zostali przez Wicestarostę Iwonę Sierocką oraz Sekretarza Powiatu Michała Twardego.

Jest nam niezmiernie miło Cieszę gościć Państwa już kolejny raz w Polsce i w Powiecie Płockim, który zawsze z przyjemnością wita potomków bohaterskich Polaków, niegdyś zesłanych na obcą ziemię – mówiła witając gości Wicestarosta Iwona Sierocka. Następnie wraz z Sekretarzem Powiatu Michałem Twardym opowiedzieli gościom o powiecie płockim, jego walorach oraz problemach, a także o zadaniach jakie ustawowo realizuje samorząd na szczeblu powiatowym.

Pobyt w Polsce udał się dzięki współpracy wielu organizacji polonijnych z: Syberii (Federacja Rosyjska), Kazachstanu, Białorusi oraz Mołdawii z płockim Regionalnym Stowarzyszeniem Wschód – Zachód. Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód pomaga charytatywnie Polakom na Wschodzie. Najwięcej pomocy otrzymują rodziny i osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy przyjazd Polaków ze Wschodu do Płocka został zorganizowany w 2005 r. Byli to rodacy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu. Od 2008 r. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z polonijną organizacją Centrum Narodowe „Orzeł Biały”, która działa w Bijsku na Syberii.