UWAGA UPAŁ!

W związku z obowiązującym ostrzeżeniem dotyczącym wysokich temperatur na terenie  Polski należy podkreślić, że upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

• unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
  • osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
  • ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

• bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • nudności
  • zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
  • gorączkę, dreszcze, czy drgawki
  • przyśpieszenie tętna

Należy:

• ułożyć poszkodowanego w cieniu
  • podać wodę (jeśli jest przytomny)
  • nałożyć zimne kompresy
  • wezwać pomoc medyczną.

Apelujemy także o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.