Pożary w Gminie Nowy Duninów tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego

18 maja 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Posiedzenie zwołał Starosta Płocki na wniosek Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku w związku z zwiększoną liczbą pożarów na terenie gminy Nowy Duninów, szczególnie w okolicach miejscowości Lipinki.

Powyższe zagadnienie zostało omówione przez:

- zastępcę Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej –bryg. Jacka Starczewskiego.

- zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Płocku - insp. Stanisława Szcześniaka.

- Wójta Gminy Nowy Duninów – pana Mirosława Krysiaka.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, nadleśnictw działających na terenie powiatu płockiego oraz pracownicy Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku.

W trakcie dyskusji szczególną uwagę poświęcono problemowi związanemu z obowiązkami, jakie ciążą na właścicielach lasów prywatnych w przypadku ugaszenia pożaru i przejęcia pogorzeliska. W tej sytuacji to właściciel zobowiązany jest do jego zabezpieczenia tak, aby nie stało się ono zarzewiem kolejnego pożaru.

Na zakończenie posiedzenia wypracowane zostały wnioski i rekomendacje mające na celu usprawnienie istniejących już procedur oraz metod postepowania po zakończeniu akcji ratowniczej.