Zapraszamy na Powiatowy Dzień Ziemi w Słubicach!

Kiermasze żywności ekologicznej, twórczości ludowej, roślin, pokaz gotowania na wielkiej patelni, wyścigi wraków, fantastyczne występy i duża dawka dobrego humoru. To wszystko – i jeszcze więcej – czeka na uczestników XIX Powiatowego Dnia Ziemi, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 20 maja, w Słubicach.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają Samorządy Powiatu Płockiego i Gminy Słubice. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, będzie przebiegać pod hasłem „Ekologia – Tradycja – Współczesność”. To ukłon w stronę wartości, jakim hołduje Powiat Płocki i nasze gminy: chętnie otwieramy się na nowinki technologiczne, cieszymy się z postępu cywilizacyjnego, ale nie zapominamy o przeszłości, kulturze i tradycji, na której wyrosła polska wieś.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku nie zabraknie wielu atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już od godz. 14 rozpoczną się występy młodszych i starszych artystów, będą kiermasze (m.in. żywności ekologicznej, twórczości ludowej, roślin ozdobnych), warsztaty twórcze i ekologiczne, konkursy, doradztwo ekspertów. Z pewnością dużym zainteresowaniem będzie się też cieszyć pokaz gotowania na wielkiej patelni.

Dodatkowo Powiatowemu Dniu Ziemi będą towarzyszyć niezwykle widowiskowe imprezy motoryzacyjne, które niejednemu mogą zaprzeć dech w piersiach.

Pierwszą z nich będzie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, którą wspólnie organizują Powiat Płocki i Groszek Off Road, znany już dobrze miłośnikom czterech kółek. Będzie to pierwsza z cyklu czterech imprez 4X4, które w kolejnych miesiącach odbędą się również w innych miejscach na terenie Ziemi Płockiej. To wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przedstawienie uczestnikom historii, kultury i ciekawych miejsc Powiatu Płockiego, które będą odwiedzane podczas przemierzania trasy rajdu. Oprócz klasycznych prób terenowych, nie zabraknie również zadań i zagadek, z pewnością nie będzie czasu na nudę. Współzawodnictwo będzie się odbywać w trzech klasach: turystycznej, wyczyn i wyczyn extra. Każdy może przyjść i pokibicować swoim faworytom. Miejscem startu będzie remiza OSP w Wiączeminie Polskim, meta – na stadionie w Słubicach. Wyjazd na trasę zaplanowany jest na godz. 9.

Drugą imprezą, również związaną z motoryzacją, będzie Wrak Race – coraz popularniejsze w całym kraju wyścigi wraków, które rywalizują na specjalnie przygotowanym torze. Co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tych wyścigów, kierowcy nie muszą zważać na uszkodzenia, zabrudzenia czy niedomagania swoich aut. Są to bowiem samochody stare, mocno wyeksploatowane, ich wartość nie przekracza tysiąca zł. Zawody, których organizatorami są Polska Liga Wraków i portal motociekawy.pl, rozpoczną się o godz. 9, ale nie w samych Słubicach. Punkt zjazdu z trasy 575 przy dworku w Studzieńcu będzie oznakowany, na pewno trafią wszyscy chętni do podziwiania tego widowiska.

Powtórzmy: Powiatowy Dzień Ziemi w Słubicach rozpocznie się o godz. 14 na boisku przy szkole podstawowej od występów artystycznych dzieci i młodzieży. Godzinę później nastąpi uroczyste otwarcie imprezy i powitanie uczestników przez Starostę Płockiego Mariusza Bieńka i Wójta Gminy Słubice Krzysztofa Dylickiego. Podczas wydarzenia zostaną m.in. wręczone puchary i nagrody uczestnikom Wrak Race oraz imprezy „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Zabawa przy dźwiękach radosnej muzyki będzie trwała do późnego wieczora, a obfitość atrakcji każdemu gwarantuje ciekawe spędzenie czasu.

Serdecznie zapraszamy!