Delegacja parlamentu litewskiego z roboczą wizytą na ziemi płockiej.

W dniach 7-10 maja Komisja Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego Sejmu Republiki Litewskiej była gościem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP. Jednym z punktów programu była wizyta w Płocku, podczas której litewscy parlamentarzyści mieli okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem polskiego samorządu na przykładzie miasta Płocka i powiatu płockiego.

Litewski samorząd składa się z 60 regionów, w skład których wchodzi 546 gmin. Władza samorządowa należy do rad miejskich lub samorządów rejonowych (poziom regionu). Gremia te wybierają mera, który kieruje samorządem przez trzy lata (kadencja). Każdy mer wyznacza starostów, którzy nadzorują pracę gmin (jednostka pomocnicza). Do podstawowych uprawnień samorządów należą: planowanie miejscowe i mieszkalnictwo, lokalny transport publiczny, gospodarka wodna i ściekowa, drogi lokalne, przedszkola i szkolnictwo podstawowe, ochrona zdrowia, opieka społeczna i kultura.

Goście odwiedzili ziemię płocką, aby dowiedzieć się niuansów funkcjonowania samorządu w Polsce (jest on zgoła odmienny od litewskiego). Największe zainteresowanie budziła kwestia znacznej samodzielności samorządów polskich, zakres działań gminy i powiatu oraz finansowanie samorządów. Jednym z głównych tematów było partnerstwo publiczno-prywatne, wdrożone przez miasto Płock we współpracy z firmą SIEMENS, w ramach którego przeprowadzono termomodernizację budynków użyteczności publicznej, a także kulisy utworzenia i funkcjonowania Płockiego Parku Przemysłowo – Technologiczny. Kolejną poruszoną kwestią było współdziałanie samorządów z NGO (organizacjami pozarządowymi) na przykładzie Funduszu Grantowego dla Płocka (miasto Płock) oraz programu Działaj Lokalnie (powiat płocki). Obecnych interesował ponadto zakres działania powiatu i gmin, w szczególności podział kompetencji oraz proces wyborczy organów samorządowych.

Spotkanie odbyło się w Sali Sejmowej płockiego ratusza. Stronę litewską reprezentowali przewodniczący Komisji Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego Povilas Urbšys oraz jej członkowie posłowie: Algis Strelčiūnas, Zenonas Streikus i Wanda Krawczonok. Ziemię płocką reprezentowali: Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej reprezentował jej przewodniczący poseł Andrzej Maciejewski.