Ministerstwo Rolnictwa rozważy propozycję Rady Powiatu Płockiego

Chodzi o taką zmianę przepisów prawa, by ułatwić życie rolnikom, których uprawy są zalewane przez długotrwałe deszcze.

Rada Powiatu w Płocku przyjęła stosowną uchwałę podczas marcowej sesji. Temat ten nie był zaplanowany w porządku obrad, ale jest na tyle istotny, że o jego wprowadzenie, jako Przewodniczący Zarządu Powiatu, poprosił Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Radni – z Przewodniczącym Lechem Dąbrowskim na czele - przyjęli zarówno propozycję Starosty dotyczącą rozszerzenia dyskusji o jeszcze jedno zagadnienie, jak i samą uchwałę. Została ona przekazana Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewodzie Mazowieckiemu.

Radni wnioskowali dokładnie o „zmianę przepisów prawa poprzez uzupełnienie pojęcia szkody o podtopienia rozumiane jako zalanie terenów w następstwie podniesienia się poziomu wód gruntowych na skutek długotrwałych opadów atmosferycznych”. Swoją propozycję uzasadniali trudną sytuacją rolników w Powiecie Płockim, spowodowaną wystąpieniem podtopień na gruntach rolnych, które miały miejsce na skutek dużej ilości opadów w drugiej połowie 2017 roku. Uniemożliwiło to zebranie niektórych plonów, wykonanie zabiegów agrotechnicznych oraz zasiewy ozimin.

Uchwałę podpisał Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, a Starosta Mariusz Bieniek podkreślał: – Zależy nam, by jak najszybciej zostały uruchomione stosowne działania rekompensujące rolnikom poniesione straty.

Właśnie przyszła odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której czytamy, że „w przypadku nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, zostanie rozważone doprecyzowanie definicji powodzi lub nadmiernych opadów atmosferycznych”.

Jednocześnie resort informuje, że podjęte zostały prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mające na celu uruchomienie preferencyjnych kredytów na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej. Kredyty te będą oprocentowane w wysokości 2% w skali roku, a jednym z warunków ich przyznania będzie m.in. udokumentowanie sprzedaży w roku poprzedzającym rok wnioskowania o kredyt produktów rolnych na kwotę co najmniej 10 tys. zł.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.