Ministerstwo Rolnictwa rozważy propozycję Rady Powiatu Płockiego

Chodzi o taką zmianę przepisów prawa, by ułatwić życie rolnikom, których uprawy są zalewane przez długotrwałe deszcze.

Rada Powiatu w Płocku przyjęła stosowną uchwałę podczas marcowej sesji. Temat ten nie był zaplanowany w porządku obrad, ale jest na tyle istotny, że o jego wprowadzenie, jako Przewodniczący Zarządu Powiatu, poprosił Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Radni – z Przewodniczącym Lechem Dąbrowskim na czele - przyjęli zarówno propozycję Starosty dotyczącą rozszerzenia dyskusji o jeszcze jedno zagadnienie, jak i samą uchwałę. Została ona przekazana Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewodzie Mazowieckiemu.

Radni wnioskowali dokładnie o „zmianę przepisów prawa poprzez uzupełnienie pojęcia szkody o podtopienia rozumiane jako zalanie terenów w następstwie podniesienia się poziomu wód gruntowych na skutek długotrwałych opadów atmosferycznych”. Swoją propozycję uzasadniali trudną sytuacją rolników w Powiecie Płockim, spowodowaną wystąpieniem podtopień na gruntach rolnych, które miały miejsce na skutek dużej ilości opadów w drugiej połowie 2017 roku. Uniemożliwiło to zebranie niektórych plonów, wykonanie zabiegów agrotechnicznych oraz zasiewy ozimin.

Uchwałę podpisał Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, a Starosta Mariusz Bieniek podkreślał: – Zależy nam, by jak najszybciej zostały uruchomione stosowne działania rekompensujące rolnikom poniesione straty.

Właśnie przyszła odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której czytamy, że „w przypadku nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, zostanie rozważone doprecyzowanie definicji powodzi lub nadmiernych opadów atmosferycznych”.

Jednocześnie resort informuje, że podjęte zostały prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mające na celu uruchomienie preferencyjnych kredytów na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej. Kredyty te będą oprocentowane w wysokości 2% w skali roku, a jednym z warunków ich przyznania będzie m.in. udokumentowanie sprzedaży w roku poprzedzającym rok wnioskowania o kredyt produktów rolnych na kwotę co najmniej 10 tys. zł.