II Powiatowy Dzień Sołtysa okazją do podziękowań i życzeń

- Jesteście tym ogniwem, na którym nie tylko powiat, ale i kraj buduje swoje struktury – zwracał się do Sołtysów Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski. Marszałek Mazowsza Adam Struzik podkreślał z kolei, że bez Sołtysów nie istniałoby nowoczesne państwo.

Kilkaset osób wzięło udział w niezwykłym spotkaniu, jakie 12 marca odbyło się w zajeździe „Pod Szczęśliwą Gwiazdą” w Cekanowie. Jego głównymi bohaterami byli Sołtysi ze wszystkich gmin Powiatu Płockiego. Władze Powiatu, wspólnie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, postanowiły zorganizować takie spotkanie, by podziękować Sołtysom za ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie, z jakim ci wspaniali gospodarze, liderzy swoich „małych ojczyzn” wykonują obowiązki. Okazją do zorganizowania wydarzenia był Dzień Sołtysa, który przypada 11 marca.

Gości powitała Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper. Wśród obecnych byli m.in.: Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski i Wiceprzewodniczący: Adam Sierocki i Apolinary Gruszczyński, Radni Powiatu Płockiego: Stefan Jakubowki (członek Zarządu Powiatu), Ewa Kowalak, Elżbieta Jachimiak, Józef Walewski, Andrzej Kuliński.

Uroczystego otwarcia dokonali organizatorzy wydarzenia, czyli Wicestarosta, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Wicestarosta przekazała jednocześnie pozdrowienia od Starosty Płockiego Mariusza Bieńka, który z powodu nagłych spraw osobistych nie mógł być obecny podczas spotkania.

Adam Struzik, witając Sołtysów, zauważył, że ich święto to bardzo dobra okazja do zastanowienia się nad rolą samorządności w Polsce. Lech Dąbrowski porównał Sołtysów do wodzów plemiennych. – Sołtys również musi nierzadko rozstrzygać spory, załatwiać sprawy dla mieszkańców sołectwa, ale też zacieśniać więzi wśród swojej społeczności. W imieniu całej Rady Powiatu dziękuję, że jesteście i tak wspaniale działacie – mówił Przewodniczący. Wicestarosta podziękowała natomiast Sołtysom za tak liczne przybycie.

W dalszej części spotkania Marszałek Adam Struzik przypomniał, jaką „potężną armią są Sołtysi”: w całym województwie jest ich ponad 7600, w Powiecie Płockim – ok. 400. Następnie Marszałek, w bardzo przystępny sposób, mówił o tzw. zasadzie pomocniczości (subsydiarności), wedle której władza powinna mieć znaczenie pomocnicze i wspierające w stosunku do działań jednostek, które ją ustanowiły. Mówił również o polityce spójności – jednej z najważniejszych wspólnych polityk UE, dzięki której  nasz region w przeciągu ostatnich lat zmienił się nie do poznania. Podkreślił, że dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się obronić Mazowsze przed podziałem administracyjnym, a dokonać statystycznego podziału województwa.

Poseł Piotr Zgorzelski, dziękując za możliwość spotkania z Sołtysami, przypomniał o wysiłkach, jakie Polskie Stronnictwo Ludowe – partia, której barwy reprezentuje w Sejmie – czyni z myślą o Sołtysach. Chodzi o projekt Ustawy o sołtysach i radach sołeckich, który PSL postanowił złożyć po raz kolejny (za pierwszym razem Sejm go odrzucił). Ludowcy chcą m.in., aby każdy Sołtys dostawał 1000 zł wynagrodzenia za swoją pracę. – To jest połowa najniższego wynagrodzenia, ale pieniądze te skutkowałyby także przystąpieniem Sołtysów do systemu emerytalno-rentowego – tłumaczył Poseł. I podkreślił: - Dziękuję Państwu za ciężką, odpowiedzialną pracę na rzecz swoich społeczności. Dziękuję, że zdecydowaliście się zorganizować w Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Płockiego, dzięki czemu możecie się ubiegać o wszelkie możliwe środki. Dziękuję wreszcie za to, że jesteście świadomymi liderami lokalnymi.

Prezes Wiktor Szmulewicz również podziękował Sołtysom i nawiązał do dziedziny bliskiej wielu z nich – rolnictwa. – Dziś jest to nasz sztandarowy produkt w UE. Szczycimy się polską żywnością, która jest znana w różnych zakątkach świata. To praca wielu ludzi, ale i zasługa dobrej polityki – mówił Prezes. I dodawał: - Wieś polska osiągnęła sukces, ale potrzeba nam jeszcze wielu kolejnych wspólnych działań. Dlatego musimy się łączyć, jednoczyć. Państwo, Sołtysi, jesteście tymi, którzy dają na wsi iskierkę nadziei i reagują na potrzeby ludzi. Dziękuję Wam za to.

Głos zabrała również Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Płockiego Jolanta Kęsicka (Sołtys wsi Rakowo), która przypomniała o genezie powstania stowarzyszenia i jego działaniach. Zachęciła innych do przyłączenia się do stowarzyszenia i wspólnej pracy.

Dyrektor Karolina Koper poinformowała natomiast o konkursie grantowym „Działaj lokalnie”, współfinansowanym ze środków Powiatu Płockiego oraz Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”. Zachęciła do wzięcia w nim udziału - kolejna edycja rozpocznie się już w kwietniu. W programie mogą wziąć udział mieszkańcy wszystkich gmin Powiatu Płockiego, a maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 6 tys. zł. – Informacja o konkursie niebawem ukaże się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Płocku, więc już zachęcam do śledzenia naszych informacji i oczywiście zgłaszania swoich pomysłów – powiedziała Dyrektor.

Wicestarosta Iwona Sierocka, podsumowując spotkanie, podziękowała wszystkim za przybycie, a Sołtysom życzyła dalszego zapału do pracy na rzecz swoich „małych ojczyzn”, zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności.

Na zakończenie wystąpił znany z programu The Voice of Poland Piotr Kwiatkowski, który jest mieszkańcem naszego powiatu, a także grupa wokalno-instrumentalna „Promyk” z Wyszogrodu. Nie zabrakło także pysznego obiadu.