Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łęgu Probostwie

"Pamięć o tych
co oddali życie za Ojczyznę,
jest nakazem wdzięczności,
bo może przez ich ofiarę i życie
my żyjemy"

Kard. Stefan Wyszyński

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - wyraz hołdu dla wojskowych z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia, święto państwowe ustanowione w 2010 roku.

Data wyznaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się z egzekucją wojskowych należących do podziemia antykomunistycznego. 1 marca 1951 roku zostało zamordowanych siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Do egzekucji doszło w mokotowskim więzieniu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łęgu Probostwie zakończyły się przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych zamordowanych w latach 1945-1947 przez nigdy nieosądzonych funkcjonariuszy MO i UB posterunku milicji w Łęgu Probostwie, pod którą kwiaty i wieńce złożył m.in. Starosta Płocki Mariusz Bieniek wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu w Płocku Krzysztofem Wielcem.