Ruszają konsultacje polityki spójności po 2020

Unia Europejska rozpoczyna konsultacje dotyczące polityki spójności po 2020. Warto, abyśmy wzięli w nich aktywny udział. To bowiem pierwszy krok w ważnej walce o pieniądze dla Mazowsza na kolejną perspektywę.

Od 1 stycznia br., po kilkuletnich staraniach, Mazowsze - choć pozostaje jednym województwem - na potrzeby unijnych statystyk traktowane jest jako dwa obszary: obszar metropolitalny Warszawy i pozostała część regionu. – Dzięki temu podziałowi możemy liczyć na większe środki unijne w ramach nowej perspektywy oraz na ich przypisanie do działań, które są najbardziej potrzebne na Mazowszu – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Obecnie Mazowsze przygotowuje się do negocjacji z Komisją Europejską budżetu UE na lata 2021-2027. To właśnie od nich zależeć będzie to, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzyma Polska i Mazowsze.

Polityka spójności to jedna z najważniejszych wspólnych polityk Unii Europejskiej. Dzięki niej nasz region w przeciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Środki, które otrzymujemy w ramach polityki spójności, przeznaczamy na modernizację naszych dróg, szkół, szpitali czy miast. Pomagają one również rozwijać przedsiębiorczość i wspierają badania tak, aby nasz region był innowacyjnym liderem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej.

Od 2007 r., dzięki środkom unijnym, udało się na Mazowszu zmodernizować i wybudować ponad 1,3 tys. km dróg, kupić ponad 5,6 tys. sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali czy choćby zainwestować ponad 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu tych ostatnich 11 lat wypłaciliśmy już mazowieckim przedsiębiorcom, gminom, miastom i powiatom łącznie 8,5 mld zł. Do 2020 r. mamy do rozdysponowania jeszcze 4,2 mld zł. Dzięki temu możemy modernizować i poprawiać warunki życia i pracy w naszym otoczeniu podsumowuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda.

Przygotowując propozycję regulacji na budżet po 2020 r., Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców UE o zabranie głosu w tej sprawie. Swoją opinię mogą wyrazić wszyscy - zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych itp. Liczy się głos każdego z nas.

Aby odpowiedzieć na apel, wystarczy wypełnić zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, która dostępna jest w języku polskim. – Zachęcam wszystkich Państwa do wypełnienia ankiety. Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze. Musimy zdecydować o przyszłości Mazowsza, Polski i Unii Europejskiej. Nie pozwólmy, żeby zdecydowali za nas inni. Sprawmy, aby głos Mazowsza był słyszalny w Brukseli – podkreśla Marszałek Adam Struzik.

Dla mojego pokolenia UE to nie tylko wsparcie finansowe, ale też wartości i idee. To poczucie jedności i europejskiej wspólnoty. Po tylu latach wsparcia pięknym gestem otwierającym serca jest słowo „dziękuję”. Wiele osób ma problem z jego wypowiedzeniem, a tak być nie powinno. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich tych, którzy widzą, jak bardzo nasz kraj zmienił się dzięki pomocy UE – podziękujmy za to wsparcie – powiedział podczas konferencji Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, nicjator akcji My, OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ.

Ankiety można wypełniać do 8 marca 2018 r. pod adresem (z listy po prawej stronie dwukrotnie należy wybrać język polski): https://goo.gl/G5Cf8c