Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z inicjatywy ONZ 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

We wtorek, 5 grudnia 2017 roku, w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku świętowano Dzień Wolontariusza. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali uroczysty apel oraz krótką inscenizację wprowadzającą w tematykę wolontariatu.

Szkoła miała zaszczyt gościć Iwonę Sierocką Wicestarostę oraz Małgorzatę Struzik Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku.

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza „Jestem dla innych” Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbyło się również II Spotkanie Integracyjne Szkolnych Klubów Wolontariusza. Przybyli na nie przedstawiciele wolontariatu z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie (opiekun – Anna Dąbrowska), Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie (opiekun – Kamilla Krakowska) oraz Internackiego Klubu Wolontariusza Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Gości powitał Jacek Kłosiński - Dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku.

Za pracę na rzecz innych podziękowała Wolontariuszom Iwona Sierocka – Wicestarosta, która mówiła, że ważne jest, aby w wolontariat angażowało się coraz więcej osób. Przynosi on same korzyści: możliwość pomocy, rozwijania siebie i własnych możliwości, a także możliwość spędzenia czasu w wyjątkowo dobrej atmosferze ludzi przyjaznych, otwartych i spontanicznych, daje radość bycia potrzebnym. Doceniając zaangażowanie młodzieży i ich opiekunów Wicestarosta wręczyła w imieniu Starosty Płockiego Mariusza Bieńka drobne upominki. Wolontariusze podziękowali uczestniczącym w spotkaniu za wsparcie i pamięć przekazując samodzielnie wykonane świąteczne stroiki. Gościem specjalnym uroczystości była Małgorzata Przemyłska z Caritas Diecezji Płockiej, która mówiła o historii wolontariatu, własnych doświadczeniach oraz o potrzebie działalności wolontariackiej.

Drugą, integracyjno – warsztatową część spotkania poprowadziły – Wioletta Róg i Anna Jeziórska– koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariusza „Jestem dla innych”. Wiele radości sprawiły młodzieży warsztaty artystyczne „Razem dla innych”. Wolontariusze wykonywali kartki świąteczne oraz ozdoby choinkowe, które przekażą podopiecznym Hospicjum Caritas w Płocku. Młodzież integrowała się pracując w losowo wybranych grupach, dzieliła się z innymi swoją wiedzą, umiejętnościami wykazując się niezwykłą kreatywnością.