„Narkotyki i dopalacze – przyczyny przemocy i destabilizacji rodziny”

 28 listopada br. uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica  w Gąbinie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Narkotyki i dopalacze – przyczyny przemocy i destabilizacji rodziny”. Warsztaty prowadził Leszek Roszczenko – specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Centrum Profilaktyki Społecznej – jednej z największych w Polsce platform edukacyjnych w zakresie prewencji uzależnień i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.

Uczniowie zyskali wiedzę o zagrożeniach zdrowotnych, społecznych i moralnych związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, mechanizmach ich działania, zasadach postępowania z osobami uzależnianymi oraz odpowiedzialności karnej osób posiadających środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Dyskutowano również o niezdolności uzależnionych do podejmowania świadomych decyzji, udziału w życiu społecznym, szkolnym i rodzinnym o poważnych problemach zdrowotnych oraz o negatywnych konsekwencjach dla najbliższego otoczenia oraz szkodach i kosztach dla całego społeczeństwa.

Podczas warsztatów pracownicy z Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych przeprowadzili kolejną odsłonę kampanii „Stop przemocy”. Kampanii prowadzonej zgodnie z harmonogramem Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020, który został przyjęty Uchwałą nr 132/XIV/2016 Rady Powiatu w Płocku  z dnia 30 marca 2016 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na występujący problem stosowania różnego rodzaju przemocy. Uczniowie otrzymali ulotki i materiały informacyjne dot. zjawiska przemocy, skutków jej stosowania, mitów i faktów. Zostali również poinformowani o tym gdzie szukać pomocy.

Szczególnym akcentem kampanii był zwrócenie uwagi na cyberprzemoc czyli przemoc stosowaną za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych, która
w przeciwieństwie do przemocy fizycznej nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem.

Publiczne mówienie o przemocy to duży problem i wyzwanie. Należy jednak podkreślić, że bez ujawnienia problemu, nie ma szansy, by zmienić tą trudną sytuację. Przemoc nie jest prywatną sprawą, jest przestępstwem i o tym należy mówić. Dlatego ważne są kampanie społeczne a przede wszystkim reagowanie w przypadku podejrzenia, że komuś dzieje się krzywda.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.