XXIX Sesja Rady Powiatu w Płocku

Listopadowa XXIX Sesja Rady Powiatu w Płocku została zdominowana tematem obecnej sytuacji w rolnictwie. Na posiedzenie zostali zaproszeni przedstawiciele wielu instytucji i służb odpowiedzialnych za monitorowanie i nadzór nad różnymi sektorami związanymi z gospodarką rolną.

Obrady rozpoczęły się od wręczenia Medali Okolicznościowych 45 – lecia Stowarzyszenia „Dzieci Wojny”. Te wyjątkowe wyróżnienie wraz z podziękowaniami za pomoc i zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia otrzymali Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Spraw Społecznych Małgorzata Struzik.

Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście. Jednym z ekspertów był Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który gruntownie omówił sytuację w rolnictwie. Zaznaczył, że obecny rok, choć obfitujący w deszcze i często uciążliwy dla rolnictwa, uchronił tę branżę gospodarki od katastrofy po poprzednich latach suszy. Stwierdził także, że obecnie mamy okres rozwoju w rolnictwie.

- Mamy rozwijający się rynek eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych – mówił – coraz więcej produktów wysyłamy do takich krajów, jak Chiny. Ma to związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pożywienie na świecie oraz z okresem zwiększonego rozwoju przypadającego zawsze na okres po latach światowego kryzysu gospodarczego.

Przestrzegał także miejscowych wójtów i burmistrzów przed nadmiernym odrolnianiem ziemi uprawnej.

- Czy wiecie Państwo ile ziemi w Polsce zostało w ostatnim czasie odrolnionej? – pytał retorycznie – otóż 2 mln hektarów! Obecnie mamy jedynie 16 mln hektarów ziemi rolnej, a trzeba pamiętać, że rolnictwo to jedno z najbardziej obiecujących światowych branż – wyjaśniał – zapotrzebowanie na żywność rośnie i będzie rosło. Im więcej ludzi żyje na ziemi oraz im więcej ludzi osiąga wyższy status społeczny tym więcej zużywa pożywienia.

Zwrócił ponadto uwagę na problem ubezpieczeń w rolnictwie.

- Musimy uwrażliwiać rolników na kwestię ubezpieczeń. – sugerował – to niezwykle ważne w obecnej sytuacji, w której ciągle borykamy się z niekorzystnymi zjawiskami przyrody. Odszkodowania, które rolnicy uzyskują od państwa są najczęściej niewystarczające, a i te najpewniej będą ograniczane. Konieczna byłaby tu gruntowna reforma ubezpieczeń dla tego sektora – podkreślił.

W temacie rolnictwa głos zabrali ponadto Franciszka Teresa Skóra Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Piotr Michalik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Jacek Gruszczyński Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Jednym z punktów była informacja dotycząca pracy Starostwa w okresie międzysesyjnym, którą zrelacjonował Starosta Płocki Mariusz Bieniek. Mówił m.in. o spadku bezrobocia, niekorzystnej sytuacji związanej z kontraktami z NFZ w regionie, o prawie wodnym, wirusie ASF zbliżającym się do granicy powiatu oraz o pierwszym w Polsce Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

- Pragnę poinformować, że bezrobocie w powiecie płockim na koniec października wyniosło zaledwie 12,7% - poinformował – jeszcze nigdy w historii powiatu nie mieliśmy tak dobrych wskaźników. Jeszcze niedawno bezrobocie wynosiło u nas ponad 21%.

Kolejnym tematem był problem wirusa ASF.

- W poniedziałek mieliśmy posiedzenie sztabów kryzysowych zorganizowanych wspólnie z miastem Płock. – wyjaśniał – powodem było pojawienie się nowych ognisk wirusa ASF zlokalizowanych w pobliżu powiatu płockiego. Pojawienie się ogniska wirusa w danym miejscu skutkuje eliminacją inwentarza w promieniu 3 km, różnymi utrudnieniami i ograniczeniami dla producentów. Na stronie internetowej zamieściliśmy film instruktarzowy dla mieszkańców.

Zwrócił ponadto uwagę na wejście w życie od 1 stycznia 2018 roku ustawy prawo wodne.

- Już za miesiąc w życie ma wejść nowa ustawa prawo wodne. Do teraz nie doczekaliśmy się żadnych rozporządzeń w tym zakresie. Co to znaczy? Od 1 stycznia nikt nie wie, ani mieszkańcy, ani urzędnicy kto, na jakiej podstawie, w jakim zakresie, będzie mógł udzielać zezwoleń oraz jak wdrażać w życie zapisy nowej ustawy. – następnie podsumował - Obawiam się, że jeżeli odpowiednie rozporządzenia nie ukażą się w najbliższych dwóch tygodniach, w całej Polsce będziemy mieli paraliż decyzyjności w zakresie prawa wodnego.

Ważnym punktem była informacja na temat ograniczenia kontraktów NFZ.

- Niedawno dowiedzieliśmy się, że w NFZ obejmie kontraktami jedynie 2 placówki z terenu powiatu płockiego, tj. placówki w Łącku i Gąbinie. W Płocku zakontraktowanych zostanie 10 placówek. Moim zdaniem taka decyzja jest niesprawiedliwa i niezwykle uciążliwa dla mieszkańców powiatu. Będziemy apelować w tej sprawie do NFZ. – stwierdził Starosta

Podczas XXIX Sesji Rada przyjęła szereg uchwał m.in. w zakresie organizacji szkolnictwa w placówkach edukacyjnych z terenu powiatu.