Wspólne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Płocku i Miejskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Płocku

W dniu 27 listopada 2017 r., o godz. 1000, w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się wspólne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Płocku i Miejskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Płocku. Posiedzenie zwołał Starosta Płocki, Mariusz Bieniek wspólnie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim.

Tematem posiedzenia były sprawy związane z realnym zagrożeniem wystąpienia na terenie powiatu płockiego i miasta Płocka ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Powyższe zagadnienie zostało omówione przez pana Jacka Gruszczyńskiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku oraz pana Marka Sankiewicza – Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Z przedstawionych materiałów wynika, że obecnie największe zagrożenie niesie ze sobą Afrykański Pomór Świń (ASF), którego nowe przypadki wystąpienia zostały stwierdzone na Mazowszu. Choroba ta nie jest szkodliwa dla człowieka, jednak jest zabójcza dla trzody chlewnej oraz dzików. W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby najważniejsze jest stosowanie się do zasad bioasekuracji przez hodowców trzody.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu płockiego, nadleśnictw, zarządów dróg, kół łowieckich oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej.