Narodowe Święto Niepodleglości w Wyszogrodzie

99 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Wyszogrodzie stała się niezwykłą lekcją historii. Wyszogrodzianie, tak tłumnie w tym dniu przybyli na uroczystości, mogli ją przeżyć dzięki ciekawej inicjatywie Stowarzyszenia „Wokół Śniadeckiego” i Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego, które mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu z funduszy Starostwa Powiatowego w Płocku.

W wyszogrodzkich uroczystościach brali udział Mariusz Bieniek - Starosta Płocki, Karolina Koper - Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku oraz Elżbieta Anna Jachimiak - Radna Powiatu Płockiego. W imieniu władz powiatu złożyli oni również kwiaty na grobie naszych bohaterskich obrońców ojczyzny podczas Apelu Poległych na Cmentarzu Parafialnym.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Trójcy, skąd też rozpoczął się przejazd ulicami Wyszogrodu najważniejszego gościa tego dnia, a mianowicie samego Marszałka Józefa Piłsudskiego, w postać którego wcielił się p. Dariusz Włodarczyk, a jego adiutanta Bolesława Wieniawę - Długoszewskiego wyśmienicie grał ppłk. Sławomir Jodełka. Komendantem placu natomiast był p. Piotr Wodtka. Panowie ze Stowarzyszenia Patria Polonia oraz ułani IV Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej jadący na szlachetnych ogierach wyśmienicie uświetnili ten wyjątkowy dla każdego Polaka dzień. Marszałek Piłsudski w asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP Rębowo, Harcerzy, Druhów Strażaków z terenu gminy Wyszogród, młodzieży klas mundurowych Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego, przedstawicieli różnych środowisk niosących wielką flagę Polski oraz wszystkich zgromadzonych mieszkańców wziął udział w Apelu Poległych, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Rzecząpospolitą. „Chylimy sztandary i oddajemy cześć Tym, dzięki którym w 1918 roku, po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem” – mówił Marszałek. Wezwał też wszystkich Wyszogrodzian „do oddanej pracy na rzecz Polski, aby tak ciężko zdobytej niepodległości nie stracić”.

Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście oraz rzesze mieszkańców spotkali się na Hali Sportowej, gdzie śpiewali pieśni patriotyczne i wspominali historyczne dzieje podczas wspólnego biesiadowania.