Polsko – irlandzkie spotkanie przy pomniku nawróconego grzesznika

 Urodzony w Dublinie Mateusz Talbot był irlandzkim robotnikiem, przez długie lata uzależnionym od alkoholu. Głęboka wiara pozwoliła mu przezwyciężyć nałóg – abstynentem był przez 41 lat swojego życia. Dziś jest Czcigodnym Sługą Bożym Kościoła katolickiego, kandydatem na błogosławionego i świętego.

Co ta postać ma wspólnego z Ziemią Płocką? Otóż od kilku lat pomnik Mateusza Talbota stoi przed kościołem w Trzepowie. Gorącym propagatorem życia tego „apostoła trzeźwości”, jak mówi się o Talbocie, jest ks. kan. Zbigniew Kaniecki – proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku – Trzepowie i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Na stronie internetowej parafii znaleźć można bogaty opis życia Mateusza Talbota. Czytamy m.in.: „Historia życia Mateusza Talbota pokazuje nam, że zwykli ludzie mogą robić rzeczy niezwykłe. On, alkoholik, jest dzisiaj kandydatem na świętego, wzorem i orędownikiem dla wszystkich, którzy zmagają się z nałogiem alkoholizmu”. Jest też modlitwę o jego beatyfikację.

Kilka dni temu parafię w Trzepowie ponownie odwiedził Ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown. Rolę gospodarza pełnił oczywiście ks. proboszcz Zbigniew Kaniecki, a w spotkaniu uczestniczył także m.in. Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski. – Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej, momentami refleksyjnej atmosferze. Obdarowaliśmy się z Panem Ambasadorem okolicznościowymi upominkami, zaprosiłem go także do odwiedzenia Starostwa Powiatowego w Płocku. Powiedział, że przy najbliższej okazji na pewno skorzysta z zaproszenia – mówi Przewodniczący Lech Dąbrowski.

Duża część spotkania poświęcona była Mateuszowi Talbotowi i jego pomnikowi (w Trzepowie są również, przekazane przez Arcybiskupa Dublina, fragmenty trumny Talbota). Goście zwiedzili także kościół oraz Płocki Park Pamięci „Katyń – Smoleńsk 2010”, którego inicjatorem był ks. Zbigniew Kaniecki wraz z komitetem społecznym.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.