Przedstawiciele Powiatu Płockiego również ratowali „Płockie Powązki”

Już po raz 18. Stowarzyszenie „Starówka Płocka” i „Gazeta Wyborcza Płock” zorganizowały akcję Ratujmy „Płockie Powązki”. Znane i lubiane osoby związane z regionem płockim zebrały do puszek aż 42,5 tys. zł.

Wśród kwestarzy nie mogło zabraknąć przedstawicieli Powiatu Płockiego. W tym roku byli to Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz Hilary Januszczyk - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i jednocześnie Pełnomocnik Starosty Płockiego Mariusza Bieńka ds. współpracy z OSP i kombatantami.

Akcja trwała przez dwa dni – 1 i 2 listopada. Kwestarzy można było spotkać na płockich nekropoliach, a ich obecność już z daleka zapowiadało charakterystyczne pobrzękiwanie puszek z pieniędzmi.

Akcja już tak wrosła w świadomość mieszkańców, że nikogo nie trzeba było specjalnie przekonywać do wrzucenia datku. Niektórzy przystawali przy kwestarzach, by zamienić z nimi choć kilka słów. Zarówno Sekretarz Michał Twardy, jak i Druh Hilary Januszczyk z chęcią rozmawiali z przechodniami, a w podziękowaniu za wrzucenie pieniędzy do puszki, wręczali pamiątkowe pocztówki przygotowane przez organizatorów akcji.

W tym roku zbierano na uratowanie nagrobków Mariana Zglinickiego (1824 – 1907) – prawnika oraz współzałożyciela Towarzystwa Spożywczego i Kasy Pożyczkowej „Zgoda”, oraz fotografa Piotra Pawłowskiego (1818 – 1882).