Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. „Dość destabilizacji w oświacie”!

2017-10-09 07:53 | Wiadomości

- Dziękuję Wójtom, Burmistrzom, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku, Pani Małgorzacie Struzik, Dyrektorom szkół za to, że żaden nauczyciel z terenu Powiatu Płockiego nie stracił pracy. Poradziliście sobie ze zmianami w oświacie, znaleźliście godziny dla nauczycieli oraz pieniądze. Dzięki Wam nikt nie poczuł się jak człowiek niepotrzebny - mówił Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

W piątek 6 października, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym  „Mazowsze” w Soczewce, odbył się Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Wydarzenie, tradycyjnie w przeddzień święta edukacji, zorganizował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku z Prezes Ewą Kowalak na czele. Dyskusja na temat przyszłości nauczycieli i systemu polskiej edukacji trwała przez cały dzień, a jej przyjemnym zwieńczeniem były podziękowania i wyróżnienia dla pedagogów oraz uroczysta kolacja.

Do Soczewki przyjechało mnóstwo gości. Wśród nich byli m.in: Posłowie Ziemi Płockiej Elżbieta Gapińska (PO) i Piotr Zgorzelski (PSL) - oboje są z wykształcenia nauczycielami, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku Małgorzata Struzik, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, który reprezentował Marszałka Adama Struzika, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin Powiatu Płockiego: Mirosław Krysiak (Nowy Duninów), Andrzej Samoraj (Drobin), Krzysztof Dylicki (Słubice), Zygmunt Wojnarowski (Mała Wieś).

Środowisko oświatowe reprezentowali: Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego Grzegorz Gruchlik, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Płocku Ewa Kowalak, Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego ZNP w Płocku Stanisław Nisztor, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Gostyninie Andrzej Osiak, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Sierpcu Piotr Podlaski, nauczyciele związkowcy z Powiatu Płockiego.

- To, co obecnie dzieje się w polskiej edukacji, nie jest optymistyczne - mówił wprost Grzegorz Gruchlik. Przypominał, że w ostatnich miesiącach wiele się działo: spór zbiorowy, strajk, akcja referendalna przeciw reformie edukacji, w wyniku której zlikwidowano gimnazja. - W bardzo krótkim czasie zebraliśmy ok. miliona podpisów, które zostały wyrzucone do kosza jedną uchwałą sejmową! Informacje płynące z Ministerstwa Edukacji Narodowej, jakoby konsultowano ze środowiskiem oświatowym wszystkie zmiany, są nieprawdziwe. MEN nie prowadzi z nami żadnego dialogu, nie odpowiada na nasze pisma.

Wiceprezes Zarządu Głównego ZNP zwrócił też uwagę na obietnicę dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli w ramach tzw. 500+, ale projekt ten ma wejść dopiero w 2020 r., a maksymalną kwotę (będzie ona wprowadzana stopniowo) osiągnie w 2022 r. Poza tym świadczenia dostaną tylko ci, którzy spełnią mnóstwo wymaganych warunków.

Ewa Kowalak uzupełniała: - Za nami najostrzejsza forma protestu, jakim jest strajk. Dlaczego do niego doszło? Bo wykorzystaliśmy już wszystkie formy protestu. Nikt nas nie słuchał w MEN. Swoją radykalną postawę wyrazili pracownicy 50 proc. placówek oświatowych z terenu Powiatu Płockiego, zademonstrowali swoje niezadowolenie ze zmian proponowanych przez MEN zarówno w odniesieniu do postulatów płacowych, destabilizacji zawodowej oraz obniżenia poziomu nauczania w kontekście reformy edukacji. Wyraziliśmy swój sprzeciw dla niekonsultowanej reformy edukacji wprowadzanej w sposób nieprzemyślany, pośpieszny, nie popartej żadnymi badaniami, a będącej jedynie wyrazem niczym nieuzasadnionej fobii czy poglądów politycznych wybranej grupy społecznej.

Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Płocku, składając nieco później życzenia nauczycielom, zwróciła się też do Minister Edukacji Narodowej. - Apeluję w tym dniu do Pani Minister: dość destabilizacji w zawodzie, chcemy pracować i to pracować godnie, aby w przyszłości powiedzieć, że dobrze wypełniliśmy swoje życiowe credo - powiedziała Ewa Kowalak.

Posłanka Elżbieta Gapińska: - Tylko dzięki samorządowcom macie państwo szczęście, że ta deforma, jak ją nazywam, nie uderzyła jeszcze bardziej w szkoły i Wasze dzieci. Macie odbierane wszystkie przywileje w zamian za obiecaną, moim zdaniem niewiarygodną i w dodatku bardzo niewielką, podwyżkę.

Poseł Piotr Zgorzelski przypomniał, że „wśród ojców założycieli ZNP byli także działacze PSL”. Stwierdził, że podpisuje się pod słowami swoich przedmówców i nawiązał do niedawnej konferencji zorganizowanej przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. - Podczas tej konferencji była m.in. analizowana reforma oświaty z 1932 r. Wniosek jest jeden: to, co robiła sanacja, pragnąca mieć ogłupiałe społeczeństwo, dzieje się poniekąd i dziś - stwierdził Poseł. Zauważył również, że część samorządów, które pobudowały gimnazja, do dzisiaj spłaca za nie kredyty.

Przewodniczący Lech Dąbrowski oznajmił natomiast, że obecna opcja polityczna „nie rządzi, tylko zarządza”.

Po gorzkich słowach przyszedł czas na przyjemniejszą część spotkania - życzenia i wyróżnienia. Ewa Kowalak i Grzegorz Gruchlik wręczyli odznaczenia za 50 lat przynależności do ZNP. Otrzymały je: Małgorzata Stępniak, Wanda Cichosz, Helena Godziemska, Anna Zofia Mąkowska, Anna Wrońska, Alina Banaszewska, Jadwiga Żółtowska, Hanna Kujawska, Alina Olecka.   

Następnie Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Dyrektor Małgorzata Struzik wręczyli listy gratulacyjne oraz upominki zasłużonym nauczycielom i działaczom. Wyróżnienia otrzymali: Mariola Czarnecka, Krzysztof Świetlik, Anna Lisiecka, Wioletta Wachocka, Agnieszka Boch, Alicja Jędrzejak, Grażyna Karczewska, Elżbieta Pawłowska, Joanna Misiakowska oraz Wiesława Woźniak.

Starosta wręczył też kwiaty i podziękował za zaangażowanie Ewie Kowalak. Prezes ZNP w Powiecie Płockim otrzymała również kwiaty i podziękowania od Posła Piotra Zgorzelskiego.

Starosta Mariusz Bieniek zapewnił nauczycieli, że oświata jest jedną z najważniejszych kwestii dla Samorządu Powiatu Płockiego. - Czuję się bardzo odpowiedzialny za rozwój naszego regionu, dlatego zapewniam państwa, że macie w nas wsparcie i zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji - powiedział.

Tomasz Kominek wręczył dyplomy uznania od Marszałka Adama Struzika. Otrzymały je: Bogumiła Sawicka, Bożena Wrona,  Eugenia Ziółkowska, Agnieszka Żuchowska,  Izabela Gorzycka,  Cecylia Wójcik,  Jolanta Czubak,  Katarzyna Korpolińska,  Kordula Maksymiuk, Kinga Latosińska oraz Ewa Kowalak.

Na koniec wystąpił rewelacyjny Zespół Ludowy Grzybowianki pod kierownictwem Edyty Piegowskiej. Następnie odbyła się uroczysta kolacja.

Zdjęcia

Polecamy

 • PUP Płock
  BIP
  mazovia
  zwiazek-powiatow-polskich
  Wojskowa-Komisja-Uzupełnień
  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • you_tube
  Mazowiecki-Fundusz-poręczeń-Kredytowych
  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  krus
  SUTW
  Gaz_System
 • ERORENOMA
  PKN Orlen
  Energa
  Bank Zachodni WBK
Stop