W służbie społeczności lokalnej - 25-lecie Straży Miejskiej w Płocku

2017-09-09 09:56 | Wiadomości

Od ćwierć wieku straż miejska stara się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Płocka i dziś  naprawdę trudno wyobrazić sobie miasto bez jej funkcjonariuszy. 8 września w auli Ratusza płoccy strażnicy spotkali się na uroczystości z okazji Dnia Strażnika Miejskiego 2017 oraz 25-lecia Straży Miejskiej w Płocku. Spotkanie poprzedziła Msza św. w intencji płockich strażników w kościele pw. Świętego Krzyża w Płocku. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania płockiego hejnału, po czym zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłego byłego wieloletniego Komendanta Straży Miejskiej w Płocku Jerzego Tomaszewskiego. Wręczono odznaczenia i awanse,  a wyróżniający się strażnicy zostali uhonorowani medalami.     

Płocka Straż Miejska jest umundurowaną jednostką organizacyjną Miasta Płocka utworzoną dniem 1 lipca 1996 roku Uchwałą Nr 466/XXXVI/96 Rad Miasta Płocka z dnia 23 kwietnia 1996 roku w celu wykonywania zadań w zakresie porządku publicznemu wynikającego z ustaw i przepisów gminnych. Nadzór nad działalnością Straży Miejskiej w zakresie organizacyjnym sprawuje Prezydent Płocka, zaś w zakresie fachowym Komendant Wojewódzki Policji z/s w Radomiu. Historia płockiej Straży Miejskiej rozpoczęła się w 1989 roku utworzeniem Miejskiej Służby Porządkowej, jako jednego z Wydziałów Urzędu Miasta. Piętnastu przeszkolonych przez policję osób rozpoczęło egzekwowanie przepisów porządkowych, kontrolę służb odpowiedzialnych za czystość ulic oraz likwidację nielegalnego handlu. Pięć lat później Prezydent Miasta Płocka powołał Straż Miejską i nadał jej statut określając podstawowe zadania i zakres działalności. Stopniowo zwiększano listę przyszłych strażników, aż do 78 etatów dzisiaj.

Na uroczystości zebrali się przedstawiciele służby mundurowych, dyrektorzy instytucji, szefowie jednostek budżetowych oraz władze szkół wyższych z naszego terenu – wszyscy, którzy na co dzień współpracują ze Strażą Miejską. Samorząd Powiatu Płockiego podczas uroczystości reprezentowała Wicestarosta Iwona Sierocka.

 

Zdjęcia

Polecamy

 • PUP Płock
  BIP
  mazovia
  zwiazek-powiatow-polskich
  Wojskowa-Komisja-Uzupełnień
  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • you_tube
  Mazowiecki-Fundusz-poręczeń-Kredytowych
  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  krus
  SUTW
  Gaz_System
 • ERORENOMA
  PKN Orlen
  Energa
  Bank Zachodni WBK
Stop