Potomkowie Sybiraków po raz kolejny odwiedzili Powiat Płocki

2017-08-08 12:42 | Wiadomości

To już właściwie tradycja – na początku sierpnia Płock i Powiat Płocki mają zaszczyt gościć mieszkańców dalekiej Syberii, dla których Polska jest drugą Ojczyzną.

Nie inaczej było i w tym roku. W poniedziałek, 7 sierpnia, do Starostwa Powiatowego w Płocku przyjechało kilkadziesiąt osób. Przy kawie i ciastku, w ciepłej, serdecznej atmosferze, spotkali się z Wicestarostą Iwoną Sierocką i Przewodniczącym Rady Powiatu w Płocku Lechem Dąbrowskim. Trzeba podkreślić, że potomkowie dawnych zesłańców mają możliwość odwiedzenia kraju swoich przodków dzięki staraniom i zaproszeniu Regionalnego Stowarzyszenia Wschód – Zachód.

- Serdecznie dziękujemy, że już po raz kolejny zechcieli Państwo do nas przyjechać – powitała gości Wicestarosta Iwona Sierocka. Zauważyła, że część twarzy jest jej znajoma, choćby z wizyty w ub.r., ale niektórzy byli dopiero pierwszy raz w naszych stronach. Pokrótce opowiedziała więc, czym zajmuje się Powiat Płocki i jak wygląda struktura samorządu w Polsce.

Wicestarosta poinformowała, że w skład Powiatu Płockiego wchodzi 15 gmin (w tym trzy miejsko-wiejskie), mówiła o szkołach, które oferują młodzieży kierunki, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy; o sześciu naszych Domach Pomocy Społecznej; o skutecznej walce z bezrobociem; o korzystaniu ze środków Unii Europejskiej.

Równie ciepło przywitał gości z dalekiej Syberii Przewodniczący Lech Dąbrowski. – Cieszę się, że Polacy ciągną do swoich korzeni, ponieważ naród, który pamięta swoją historię, jest narodem silnym i spójnym – mówił. I dodał z uśmiechem: – Jest mi bardzo miło, że jest Wam u nas dobrze, bo skoro do nas przyjeżdżacie, to chyba nas lubicie.

Wśród kilkudziesięciu gości znalazły się dwie młode kobiety, które nie przyjechały z samej Syberii – jedna to mieszkanka Mołdawii, druga – Kazachstanu. Obie bardzo dziękowały za szansę zwiedzenia Płocka i Powiatu Płockiego, podkreślały, że Polacy w ich krajach nie zapominają o Ojczyźnie swoich przodków: uczą się języka polskiego, mają polskie gazety, organizują zajęcia teatralne i inne.

Inni goście dziękowali za zaproszenie i możliwość ponownego przyjazdu; również opowiadali o tym, jak krzewią tradycję i kulturę polską w swoich stronach. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po raz kolejny mogliśmy przyjechać do Polski i naszego umiłowanego Płocka. Przyświeca nam zachowanie polskości i pamięć o naszych przodkach – podkreślała wzruszona jedna z uczestniczek tej dalekiej wyprawy.

Na koniec każda z grup przekazała na ręce Wicestarosty i Przewodniczącego po małym upominku. Przedstawiciele Powiatu Płockiego odwdzięczyli się swoim gościom tym samym.

• PUP Płock
    mazovia