Uroczystości dziękczynne za posługę biskupa Romana Marcinkowskiego

2017-05-08 08:22 | Wiadomości

7 maja w Bazylice Katedralnej w Płocku odbyła się wyjątkowa uroczystość dziękczynna za posługę ks. biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego, który zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę.

Mszy św. przewodniczył dostojny jubilat – biskup Senior Roman Marcinkowski, a koncelebrowali ją: biskup Andrzej Suski - bp toruński; bp Piotr Libera - ordynariusz diecezji płockiej; bp Mirosław Milewski - biskup pomocniczy, wikariusz generalny, a także duchowieństwo z kapituły katedralnej w Płocku; kapituły kolegiackiej w Pułtusku i kolegiackiej św. Michała Archanioła oraz kapłani z diecezji płockiej.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe jednostek OSP z diecezji płockiej, a także organizacji i instytucji pod dowództwem Druha Hilarego Januszczyka – Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku.

W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli goście, m.in.: Piotr Zgorzelski – Poseł na Sejm RP; Władysław Kosiniak Kamysz - Poseł na Sejm RP; Mariusz Bieniek – Starosta Płocki; Lech Dąbrowski – Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego; członkowie Zarządu Powiatu Stefan Jakubowski i Paweł Jakubowski; Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Druh Waldemar Pawlak; Andrzej Nowakowski – Prezydent Miasta Płocka; Tomasz Kominek – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, bryg. Grzegorz Padzik – Komendant Miejski PSP w Płocku; wójtowie i burmistrzowie gmin i miast powiatu płockiego, a także strażacy z powiatów płockiego, sierpeckiego oraz mieszkańcy.

Życzenia dostojnemu jubilatowi przekazali Starosta Płocki wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu. Ponadto biskup Marcinkowski został wyróżniony Honorowym Medalem im. Bolesława Chomicza przez Zarząd Główny ZOSP RP za działania na rzecz rozwoju Związku. Nie zabrakło także listów i przemówień okolicznościowych od duchowieństwa, organizacji i instytucji uczestniczących w uroczystości.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy oraz zaproszeni goście udali się do Opactwa Benedyktyńskiego na obiad.

• PUP Płock
    mazovia