Hołd najwierniejszym z wiernych - odsłonięcie Memoriału Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie

2017-04-14 07:35 | Wiadomości

Uroczyste odsłonięcie Memoriału Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie odbyło się w czwartek, 13 kwietnia na cmentarzu komunalnym w Płocku. Pomnik, upamiętniający Sybiraków zamieszkałych w Płocku oraz płocczan i ludzi związanym z Płockiem, którzy zostali zamordowani na Wschodzie, powstał z inicjatywy Remigiusza Bielewicza, prezesa Związku Sybiraków w Płocku. Dzięki memoriałowi płocczanie, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi nie będą bezimienni. Na tablicach wypisane są ich nazwiska. Jest też tablica informacyjna z zaznaczonymi miejscami straceń i kierunkami deportacji Polaków w latach 1940-1956.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie,  przedstawiciele organizacji kombatanckich i osób represjonowanych, reprezentanci samorządu Płocka i powiatu płockiego w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu w Płocku Lecha Dąbrowskiego, Radnych Bogdana Banaszczaka i Pawła Bogla oraz Dariusza Zajączkowskiego,  przedstawiciele województwa mazowieckiego, delegacje uczelni, szkół, instytucji i placówek kultury, służb mundurowych, harcerze z ZHP i ZHR. Podniosły charakter wydarzenia podkreślała obecność licznych pocztów sztandarowych, asysta uczniów I LO PUL oraz  oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej Zespołu Szkół Technicznych.

Pomnik poświęcił ks. Stefan Cegłowski, kapelan płockich kombatantów i osób represjonowanych.

• PUP Płock
    mazovia