Szachiści z powiatu płockiego grali w Senacie RP

W dniu 05 kwietnia 2013r w Senacie RP odbył się finał ogólnopolskiej akcji „Szachiści grają dla Polonii”. W finale tego turnieju spotkali się najlepsi młodzi szachiści z całego kraju – zwycięzcy 18 turniejów eliminacyjnych, w których uczestniczyło ponad 1000 zawodników. Ten turniej był posumowaniem ogólnopolskiej akcji, której celem była pomoc w organizacji wypoczynku wakacyjnego polskich dzieci z Ukrainy.

Wśród uczestników byli także młodzi szachiści z terenu powiatu płockiego: Ola  Szczypawka i Michał Paczkowski ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie, na co dzień zawodnicy PUKS „Mikołaj” Gąbin.

Na początku młodych szachistów powitała pani Marszałek Sejmu  Ewa Kopacz wraz z panem Wicemarszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Później szachiści przystąpili do zmagań sportowych, w których rywalizowali razem z nimi członkowie Parlamentarnego Zespołu Szachowego, między innymi: senator Marek Borowski, posłowie Andrzej Dera, Małgorzata Adamczak, Łukasz Gibała. W turnieju wystartowało 35 młodych szachistów i 5 parlamentarzystów. Grano w szachy błyskawiczne w tempie 5 min. na zawodnika. Często szachiści juniorzy zwyciężali w pojedynkach z doświadczonymi szachistami parlamentarzystami.  Na tle tak silnych rywali bardzo dużo zaprezentowali się szachiści z Gąbina, którzy uplasowali się w środku stawki, pomimo, że są o kilka lat młodsi od swoich przeciwników. W połowie turnieju młodzi zawodnicy odbyli specjalne spotkanie w gabinecie pani Marszałek Ewy Kopacz. Po ciężkiej rywalizacji dzieci zjadły zasłużony obiad w restauracji „Hawełka” w Domu Poselskim. Później cała grupa udała się na zwiedzanie Sejmu i Senatu. I tak zakończył się dzień pełen wrażeń. Cieszy fakt, że wśród najlepszych szachistów w kraju do lat 12 znaleźli się także szachiści z terenu powiatu płockiego.