W Płocku rusza Wielkie Badanie Wzroku

Alarmujące jest, że 26% Polaków źle ocenia stan zdrowia swoich oczu. Wielu z nas zaczyna interesować się nimi, dopiero po pojawieniu się silniejszych, uciążliwych dolegliwości. Gdy zacznie doskwierać ból, podrażnienie czy zaczerwienienie oczu na profilaktykę jest już często za późno. Jak wskazują badania – ponad 70% Polaków zadeklarowało występowanie takich problemów jak uczucie „piasku w oczach” (74%), czy zaczerwienienia oczu (78%). Brak szybkiej reakcji może trwale uszkodzić narząd wzroku, który dostarcza naszemu mózgowi 83% informacji.

Wzrok należy badać raz w roku

Zalecenie ekspertów jest jednoznaczne – wzrok należy badać co najmniej raz w roku. Co ważne – w przypadku dzieci kontrola oczu może całkowicie wyeliminować wady takie jak astygmatyzm czy różnowzroczność.
Z kolei u dorosłych, po 40. roku życia, systematyczne badania mogą uchronić przed całkowitą ślepotą, która jest następstwem takich chorób jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej.  Aby zapobiec tym i wielu innym schorzeniom należy zgłosić się do specjalisty, który nie tylko zbada nasz wzrok, ale również powie, jak na co dzień dbać o oczy.

Kalendarium badań profilaktycznych wzroku jest kwestią indywidualną – częściej powinny je wykonywać osoby z grup ryzyka (osoby z cukrzycą, chorzy na nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę) oraz osoby noszące soczewki kontaktowe[2]. Blisko 1/3 respondentów uważa, że niewystarczająco dba o swój wzrok, a choroby oczu nie
od razu dają się we znaki, dlatego ważne jest, aby stawiać na profilaktykę.

Wielkie Badanie Wzroku jest doskonałą okazją na wizytę u specjalisty i poddanie się kompleksowemu badaniu. Między 20 lutego a 31 marca każdy będzie miał okazję skorzystać z profesjonalnej pomocy eksperta. Więcej szczegółów oraz adresy salonów znaleźć można na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Wielkie Badanie Wzroku –  to ogólnopolska kampania, organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 180 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl.

[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS sp. z o.o. w dniach 6-9 lutego 2018 na reprezentatywnej próbie 800 Polaków.