Informacja dla podmiotów prowadzących gospodarkę odpadami w powiecie płockim - obowiązek rejestracji w BDO

24 stycznia 2018 r. został utworzony Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO), o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, z późno zm.).

Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, w województwie mazowieckim, prowadzi Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru na wniosek lub z urzędu. Szczegółowe informacje o wpisie do rejestru, wzory formularzy rejestrowych i aktualizacyjnych dostępne są na stronie internetowej Marszałka Województwa Mazowieckiego: https://www.mazovia.pl/komunikaty--konsultacje-spoleczne/komunikaty/art,2759,uwaga-do-konca-roku-obowiazkowy-wpis-do-rejestru-bdo-dla-pszokow-i-jednostek-handlu-detalicznego-pobierajacych-oplate-recyklingowa.html oraz Ministerstwa Klimatu: https://bdo.mos.gov.pl/

Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Lista przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:

• sklepy spożywcze,
  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • firmy budowlane, remontowe,
  • gabinety lekarskie,
  • gabinety stomatologiczne,
  • producenci baterii i akumulatorów,
  • producenci pojazdów,
  • producenci opakowań,
  • producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
  • wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarujący na powierzchni użytków rolnych powyżej 75 ha,
  • warsztaty samochodowe,
  • warsztaty rzemieślnicze,
  • zakłady produkcyjne,
  • prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Od l stycznia 2020 r. realizacja obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych będzie prowadzona za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Jeżeli podmiot wytworzy odpady i nie będzie zarejestrowany, nie będzie mógł przekazać tych odpadów np. odbierającemu. Ponieważ nie będzie miał możliwości wystawienia karty przekazania odpadów w BDO, jak również odbierający nie będzie mógł ich bez wystawionej karty odebrać. Dlatego ważne jest, aby zarejestrować się do końca 2019 roku.

Rejestr podmiotów w BDO jest ogólnie dostępny. Przedsiębiorcy otrzymują numer rejestrowy, dzięki któremu każdy może sprawdzić, w jakim zakresie dany podmiot prowadzi działalność dotyczącą gospodarki odpadami oraz jakie posiada decyzje związane z gospodarką odpadami.

Aby sprawdzić potencjalnego kontrahenta, w tym odbiorców zbierających, transportujących, sprzedających lub przetwarzających odpady należy wejść na stronę Rejestru-BDO, skorzystać z wyszukiwarki i sprawdzić zakres prowadzonej działalności przez kooperanta.