Szkolenie - warsztaty kompetencji opiekuńczo-wychowawczych w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja usług na rzecz dzieci i młodzieży w powiecie płockim"

W związku z realizacją zadania nr 1 - Wsparcie rodziny w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja usług na rzecz dzieci i młodzieży w powiecie płockim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, Działania 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”, Poddziałania 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w dniu 11 stycznia 2019 r. zakończyło się szkolenie (warsztat kompetencji opiekuńczo - wychowawczych) zorganizowane dla 5 kandydatów na rodziny wspierające z terenu Gminy Bulkowo. Zadaniem rodzin wspierających jest pomoc rodzinom, które mają trudności w opiece i wychowaniu dzieci, jak również w szeroko pojętym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Rodziny wspierające pomagają przede wszystkim, w oparciu o własne zasoby i umiejętności, posiadaną wiedzę z zakresu prawidłowego wychowywania dzieci i realizowane wzorce funkcjonowania rodziny. W ramach szkolenia zostało zorganizowanych 10 spotkań szkoleniowych. Rodziny wspierające będą nieść pomoc rodzinom z terenu Gminy Bulkowo mającym trudności opiekuńczo - wychowawcze. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dzieci i młodzieży powinna być praca z rodziną, która jest ważna już w momencie  przeżywania przez rodzinę pierwszych trudności, a niezbędna wówczas, gdy w rodzinie ma miejsce poważny kryzys zagrażający dobru dziecka. W wyniku pracy z rodziną powinna ona osiągnąć zdolność prawidłowego funkcjonowania na tyle, aby bezpieczeństwo dzieci nie było zagrożone. Efektem pracy z rodziną powinno być wyeliminowanie zagrożenia zabrania dziecka z rodziny, lub zapewniony szybki powrót do rodziny dla tych dzieci, które z uwagi na ich dobro okresowo musiały zostać umieszczone poza rodziną.