Wydawnictwa kulturalne

19 marca 

 Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” autorstwa Tomasza J. Gałązki. Promocja albumu
w Wyszogrodzie 

W Centrum Kultury Wisła w Wyszogrodzie odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Książnicy Płockiej „Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” autorstwa Tomasza Gałązki. Podczas spotkania, którego organizatorem była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszogrodzie, Tomasz Gałązka opowiadał o najciekawszych obiektach sztuki sepulkralnej, czyli nagrobnej, spośród fotografowanych przez niego cmentarzy, m. in. w Gąbinie, Dobrzykowie, Wyszogrodzie czy na tzw. płockich Powązkach.

W prezentacji multimedialnej autor wiele miejsca poświęcił cmentarzom w Wyszogrodzie
 i okolicy. Wiele z nich zasługuje na szczególną uwagę, m. in. położony na wysokim brzegu Wisły – pomnik, miejsce pamięci poświęcone żołnierzom polskim poległym w bitwie nad Bzurą, cmentarz żydowski przy ulicy Niepodległości czy wyróżniający się ekspresją nagrobek Janiny z Biernatowiczów Kopańskiej, zmarłej po pobycie w obozie w Pomiechówku w roku 1947 i Piotra Kopańskiego, żołnierza AK, zamordowanego również w Pomiechówku w roku 1944. Uwagę zwraca też rzeźba postaci na grobie Ludwiki z Cichockich Wyczałkowskiej, zmarłej w roku 1908, wykonana przez Adama Marcinkiewicza.

Za każdym razem, sięgając po książkę, czytelnik będzie mógł wracać pamięcią do miejsc związanych z bliskimi pochowanymi na cmentarzach w swojej okolicy.

Promocja albumu sprawiła, że było to niezwykłe popołudnie spędzone w klimacie zadumy 
i refleksji nad tymi, którzy odeszli. Było to spotkanie z historią, o której warto pamiętać, swoiste sięganie pamięcią tam, gdzie dawno już nikt nie sięgał.

 

8 kwietnia

„Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” autorstwa Tomasza J. Gałązki. Promocja albumu w Gąbinie

W Sali kameralnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Książnicy Płockiej „Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” autorstwa Tomasza J. Gałązki. Czytelnik,
w tym osobliwym i osobistym albumie – przewodniku po cmentarzach Mazowsza, znajdzie barwne zdjęcia nagrobków osób, które przed laty tworzyły wizerunek naszego regionu. Prezentacja multimedialna przygotowana przez autora, to niezwykle interesujący przegląd cmentarzy od imponujących miejskich po leżące na uboczu, zaniedbane wiejskie mogiły o szczególnej atmosferze przepełnionej uczuciami żalu
i smutku. Szczególne miejsce w pokazie zajęły cmentarze katolickie, prawosławne, ewangelickie, żydowskie oraz niezwykłe grobowce, pomniki i nagrobki z Gąbina, Borek, Dobrzykowa, Czermna czy Topólna. Przechadzając się po cmentarzach, można więcej dowiedzieć się o przeszłości, dawnych obyczajach, religii niż z opasłych pamiętników czy podręczników historii – podkreślił T. Gałązka. Organizatorami spotkania byli Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Gąbinie oraz Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Uczestnicy spotkania mogli dokonać zakupu albumu oraz publikacji wydanych przez Urząd Miasta i Gminy w Gąbinie.

 szczegóły www.ksiaznicaplocka.pl

Polecamy

 • PUP Płock
  BIP
  mazovia
  zwiazek-powiatow-polskich
  Wojskowa-Komisja-Uzupełnień
  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • you_tube
  Mazowiecki-Fundusz-poręczeń-Kredytowych
  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  krus
  SUTW
  Gaz_System
 • ERORENOMA
  PKN Orlen
  Energa
  Bank Zachodni WBK
Stop